Bugün:   -   Online: 8  


Öğrenci No  Şifre    
Okulumuz
 Ø Tarihçe
 Ø Personel
 Ø S.Arabistan
 Ø Duyurular
 Ø Başarılarımız
 Ø Fotoğraflar
 Ø SSS
 Ø E-Dergi
 Ø Multimedya
 Ø RUTO STRATEJİK PLANI
 Ø Akademik Takvim
İnteraktif Servisler
 Ø Yönetici Girişi
Site İstatislik
Bugün Tekil : 51
Bugün Çoğul : 225
Toplam : 207048/1265294
Eğitime Destek
 Okulumuzdan Duyurular
>> SUUDİ ARABİSTAN’DA BİLİM, SANAT ve KÜLTÜR ŞENLİĞİNİN DÖRDÜNCÜSÜ YAPILDI

 Haber: Muzaffer TÜREDİ                    Fotoğraflar: Zeynel Abidin ZENGİNOL

Suudi Arabistan’da bulunan Türk okulları arasında her yıl düzenlenen “Bilim, Sanat ve Kültür Şenliği”nin bu yıl dördüncüsü gerçekleştirildi. Bu yıl şenlik, Yemen sınırında, 2000 metrenin üzerinde yükseltisiyle Suudi Arabistan’ın en önemli sayfiye şehirlerinden biri olan Abha’da gerçekleştirildi. Bakıma muhtaç Türk şehitliği, Osmanlı’dan kalma kale ve köprü gibi  Türk eserlerine de sahip olan Abha’daki programa  Suudi Arabistan’da Türk Büyükelçiliği’ne bağlı olarak eğitim ve öğretim yapan 8 Türk okulunun tamamı da katıldı.

Şenliği, Türkiye Cumhuriyeti Suudi Arabistan Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün ve eşi Pınar Gün, Eğitim Müşaviri Hamza Şahin ve eşi Hacer Şahin, okul müdürleri ve idarecileri, okul yönetim kurulu üyeleri, öğretmen ve aileleri ile Suudi Arabistan’ın çeşitli şehirlerinden gelen öğrenci ve velilerden oluşan yaklaşık bin kişi takip etti.

Saat 9:30’da başlayan programda Abha Uluslararası Türk Okulu Müdürü Cemal Şahin, Eğitim Müşaviri Hamza Şahin ve Suudi Arabistan Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün açılış konuşmalarını yaptı. Konuşmasında programın amacının okulları başarı sıralamasına koymak olmadığını söyleyen Eğitim Müşaviri Hamza Şahin, “İşin esprisi şenliktir, eğlenmedir, eğlenirken öğrenmedir”  dedi.  Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün de konuşmasında programın Suudi Arabistan’da bulunan 8 Türk okulunun bir araya gelmesine, kaynaşmasına vesile olduğunu söyledi. “Bu program benim için bir aile topluluğudur” diyen Gün, Suudi Arabistan’da Türk okullarına izin veren yetkililere teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Açılış konuşmalarının ardından okullar arası bilgi yarışmasına geçildi. İlköğretim birinci ve ikinci kademe, lise olmak üzere üç kategoride yapılan yarışmalar oldukça çekişmeli geçti. Takımlarını uzun süre coşkulu tezahüratlarla destekleyen öğrenci ve veliler heyecanın daha da artmasına neden oldu.

Bilgi yarışmasında Riyad Uluslararası Türk Okulu ilköğretim birinci kademe ve lise kategorilerinde birinci olurken, İlköğretim ikinci kademede ise birinciliği Cidde Uluslararası Türk Okulu ile paylaştı.

Program, öğleden sonra halkoyunları ekiplerinin sahne alması ile şenlik havasına büründü. Okulların çeşitli yörelere ait oyunları Suudi Arabistan’da adeta Türkiye rüzgârı estirdi. İzleyicilerin coşkulu alkışlarla katıldığı gösterilerde okulların halkoyunu ekipleri hem eğlendiler hem de yarıştılar. İlköğretim birinci kademede Cidde Türk Okulu Artvin Yöresi oyunu ile birinci olurken, lise kategorisinde ise Medine Türk Okulu Kırklareli Yöresi oyunuyla ipi göğüsledi.  

Yine şenlik çerçevesinde yapılan “Çanakkale Zaferi” konulu maket yarışmasında Riyad Uluslararası Türk Okulu’ndan Muhammet Salih Eravcı birinci gelerek bir adet dizüstü bilgisayar kazandı.  Ayrıca açılan stantlarda okullar kendilerini tanıtırken öğrencilerin hazırladığı ilginç projelerden de örnekler sergilediler.  

Yarışmalarda derece alan öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile devam eden programda son olarak şenlik sponsorlarına teşekkür plaketi verildi. Büyükelçi Ahmet Muhtar Gün ve eşi Pınar Gün programı sonuna kadar takip ederek Türk toplumunun coşkusuna ortak oldu. Türkiye’den giden 12 öğretmen ve 100 öğrenci ile programı hazırlayan Abha Uluslararası Türk Okulu büyük takdir topladı.

4. BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ DERECE DURUMU  (ABHA 2012)

Sıralama

Okul Adı

Birincilik

İkincilik

Üçüncülük

Toplam

1

Riyad Türk Okulu

4

1

-

5

2

CiddeTürk Okulu

2

-

3

5

3

Taif Türk Okulu

-

1

1

2

4

Medine Türk Okulu

1

-

1

2

5

Dammam Türk Okulu

-

1

1

2

6

Tebük Türk Okulu

-

-

2

2

7

Abha Türk Okulu

-

1

-

1

8

Mekke Türk Okulu

-

1

-

1

 

3. BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ DERECE DURUMU (DAMMAM 2011)

Sıralama

Okul Adı

Birincilik

İkincilik

Üçüncülük

Toplam

1

Riyad Türk Okulu

2

3

-

5

2

Taif Türk Okulu

2

1

-

3

3

Medine Türk Okulu

1

2

-

3

4

CiddeTürk Okulu

1

-

2

3

5

Dammam Türk Okulu

1

2

3

6

Abha Türk Okulu

1

-

-

1

7

Mekke Türk Okulu

-

-

1

1

 

Haberin Türk medyasındaki yankıları için tıklayınız.      SHOW HABER  Memurlar.biz

F5 haber     haber3.com    Gazete Gerçek     e-haberajansi.com    HaberAktüel 

vanhabertv.com     Haberimport    haberler.gen.al   Cihan   Dünya Times  

istanbulburda.com     Anadolu’da Vakit    Anadolu Haber

Programdan Notlar

·     Abha yüksek ve engebeli coğrafyası ve nispeten fazla bitki örtüsü ile Suudi Arabistan’ın görülmeye değer şehirlerinden birisi. Araplar arasında “Abha’yı görmeyen Suudi Arabistan’ı görmemiştir” denmektedir.

·     Abha şehri Asir İlinin idari merkezi. Deniz seviyesinden yükseltisi 2200 metre. Nüfusu 250 bin.

·     Suudi Arabistan’ın en yüksek tepesi olan Cebel Soda (Karadağ) (3000 metre) Abha’da bulunuyor.  

·    Abha’dan 20 dakika sürüş mesafesinde Al Habbalah Köyü’nde büyük bir kanyon vadi bulunmakta.   1970’lere kadar sadece ip ve makara sistemiyle ulaşılabilen  kanyonda günümüzde turistik amaçlı teleferik sistemi kurulmuştur.

·     Turist çekmek için her yıl düzenlenen Festival’de spor etkinlikleri, sergiler, ünlü Arap şair ve şarkıcıların performansları sergilenir. Abha festivali kapsamında 2500 m. rakımlı Soda Dağı’nda 4 gün süren yamaç paraşütü yarışmaları yapılmaktadır.

·     İlin valisi Faysal bin Halid bin Abdulaziz el Suud.

·         Asir Mıntıkası’nda tarım da oldukça gelişmiş. Engebeli coğrafyadan dolayı küçük ve parçalı olan tarım alanlarında birçok tarım ürünü yetiştirilebiliyor. Nar, incir, kayısı, zeytin, üzüm ve sebzeler ilk göze çarpan tarım ürünlerini oluşturuyor.  Seracılık faaliyeti de oldukça yaygın.

·         Kırsal kesimde dağınık yerleşmeler görülüyor.  Yüksek rakımından dolayı daha çok yazlık olarak kullanılan bölgede birbirinden farklı modern yazlık evler ve binalar görülmekte.

·         Derin vadi ve kanyonlar ve sarp tepeler çok güzel topografik şekiller oluşturmuş. Seyir terasları ve teleferikler turistlere hizmet veriyor.  Suudi Arabistan hac ve umre dışında gelenler hariç yabancı turist kabul etmediğinden bu güzelliklerden yerli turistler faydalanabiliyor.

·         Traktör kullanan Arap ancak bu bölgede görülebiliyor. Araplar genellikle yüksek beygir gücüne sahip lüks araçları kullanıyorlar.

·         Abha 18 derece kuzey paraleli çevresinde yer bulunuyor.  Bu bölge tropikal bölge sınırları içinde yer alıyor. Buna rağmen yükseltiden dolayı kışları soğuk yazları serin geçmektedir.

·    Abha’da bir çok Osmanlı eseri de bulunuyor. 1. Dünya Savaşı’ndan kalma Türk şehitliği,  Şiar ve Şemasen Osmanlı kaleleri, Osmanlı köprüsü gibi eserler günümüze kadar ulaşmış. Türk şehitliği’nin etrafını çevirmek için gerekli girişimler yapılıyor.

·         Şenlik programı birçok büyük salonu bulunan kompleks bir binada yapıldı. Programın yapıldığı salon bin kişilikti ve tam olarak doldu.

·        Suudi Arabistan’da eğitim yapan bütün okullar programa katıldı. Alan olarak Türkiye’nin iki katı büyüklüğündaki Suudi Arabistan’da mesafelerde bir hayli fazla oluyor. Yaklaşık olarak Tebük 2100 km, Dammam 1500 km, Riyad 1000 km, Medine 1000 km, Cidde 700 km, Mekke 600 km, Taif ise 500 km’lik yoldan otobüslerle Abha’ya ulaştılar.

·       Taif 140, Riyad 100 kişilik gruplarla şenliğe en fazla katılımı sağlayan okullar oldu.

 ·    Toplam 450 kayıtlı misafir otellerde ağırlandı.

·         İlköğretim birinci kademe bilgi yarışmasında Riyad Türk Okulu öğrencileri tüm soruları doğru cevaplandırarak birinci oldular.

·         İlköğretim birinci kademede bilgi yarışması sıralaması şu şekilde gerçekleşti: Birinci Riyad 150, İkinci Dammam 140, Üçüncü Cidde 130 puan aldı. Dördüncülüğü 120 puanla Abha, Mekke ve Tebük paylaştı. Beşinci Taif, altıncı ise Medine Türk Okulu oldu.

·         İlköğretim ikinci kademe bilgi yarışması sıralaması ise şu şekilde gerçekleşti: 130 puanla Riyad ve Cidde okulları birinciliği paylaştılar. İkinci Mekke Türk Okulu,  üçüncü Medine Türk Okulu oldu. Dördüncülüğü ise Dammam, Tebük ve Abha okulları paylaştı. Beşinci ise Taif Türk Okulu oldu.

·         Lise bilgi yarışmalarında beş Türk Okulu yarıştı. Riyad 110 puanla birinci, Abha 100 puanla ikinci, Cidde ve Tebük 90 puanla üçüncü olurken Medine 80 puanla dördüncü odu.  Bazı okullar Lise kısımlarında çok az öğrenci olduğundan şikâyet ederek bu yarışmalarda istedikleri başarıyı yakalamalarının zor olduğunu söylediler.

·         Öğlen arasında lahmacun ve ayrandan oluşan kumanyalar dağıtıldı. Okulları tanıtan stantlar gezildi. “Çanakkale Zaferi” konulu maket yarışmasının değerlendirilmesi yapıldı. Maket yarışmasında birbirinden güzel maketler vardı.

·         Maket yarışmasında birinciliği 100 tam puanla Riyad Türk Okulu’ndan Muhammed Salih Eravcı alırken ikinciliği 91 puanla Taif Türk Okulu’ndan Seyit Onbaşı Grubu aldı. Üçüncü ise Cidde Türk Okulu’ndan 89 puanla Emre Çelik oldu.  Birinciye atom dizüstü verilirken ikinci gelen öğrenciye dijital fotoğraf makinesi üçüncüye ise mp3 player verildi.

·         Öğrenciler hazırladıkları stantlarda birbirinden ilginç projeleri sergilediler. Periskop, kör ve sağılar için kapı zili, renk çarkıfeleği, kepçe ve elektrik motorlu araçlar, ayna kabini, güneş sistemi gibi bilmisel projelerin yanı sıra öğrencilerin yaptıkları el sanatlarından ve oyuncaklardan örnekler sergilendi.

·         Öğleden sonra halkoyunları yarışması yapıldı. Yarışma ilköğretim birinci kademe ve lise kategorilerinde gerçekleştirildi.

·         İlköğretim birinci kademe halkoyunu yarışmasında sıralama şu şekilde gerçekleşti:  1. Cidde Türk Okulu-Artvin Yöresi (93,50), 2. Taif Türk Okulu -Hakkâri Yöresi (90,50), 3. Dammam Türk Okulu -İstanbul Çiftetellisi (90),  4. Abha Türk Okulu -Balıkesir Yöresi (84), 5. Riyad Türk Okulu -Samsun Yöresi (83).  Riyad Türk Okulu öğrencileri ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerinden oluşurken diğer okulların öğrencileri genel olarak ilköğretim ikinci kademeden oluşmaktaydı.

·         Lise halkoyunu yarışmasında ise sıralama şöyle gerçekleşti:   Medine Türk Okulu Kırklareli Yöresi oyunuyla 97,50 puan alarak birinci oldu. Riyad Türk Okulu Artvin Yöresi oyunuyla 96,50 puan alarak ikinci geldi. Tebük Türk Okulu ise Konya Yöresi oyunuyla 95 puan toplayarak üçüncü oldu. Bu kategoride üç okul yarıştı.

·         Her sene olduğu gibi lise halkoyunları yarışmasında Medine ve Riyad okulları kıyasıya yarıştı. Bu yıla kadar bir Riyad bir Medine okulunun kazandığı yarışmayı bu yıl Medine Türk Okulu kazanarak sıralamayı bozmadı. Birinci şenlikte Riyad, ikinci şenlikte Medine, üçüncüsünde ise tekrar Riyad birinci olmuştu. Kazanan öğrencilerin büyük sevinç yaşadığı, ikinci gelenlerin ise gözyaşlarına hâkim olamadığı bu yarışmalarda okullar arası tatlı rekabet görülmeye değerdi.  

·         Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün ve eşi Pınar Gün, Eğitim Müşavirimiz Hamza Şahin ve eşi Hacer Şahin programı sonuna kadar izlediler. Söylenen şarkılara eşlik ettiler, halkoyunlarında ritim tuttular. Aslen Konyalı olan büyükelçimiz ve eşi Konya halkoyunlarına oturdukları yerden eşlik ederek izlediler.

·         Şenliklerde masa tenisi ve satranç turnuvasının da olması gerektiği düşüncesi ortaya çıktı. Önümüzdeki yıl beşincisi yapılacak şenlikte masa tenisi turnuvasının konulması düşünülüyor.

·         Önümüzdeki yıl Bilim, Sanat ve Kültür Şenliği’nin beşincisi Suudi Arabistan’ın kuzeyinde bulunan Tebük şehrinde düzenlenecek.  

·         Program sonunda dereceye girenlere ve sponsorlara plaket verildi. Saat 18:30 da program sona erdi.

·         Katılıcılara akşam yemeği ikram edildi. Abha az sayıda öğretmen ve öğrencisine rağmen fedakârca çalışarak programın altından kalktı. Ayrıca iyi bir ev sahipliği örneği sergilediler.

Saptco Travego otobüsümüzle düştük Abha yollarına.

Önce otelimize yerleştik. Tac-ı Abha...

Habbala Köyü’ndeki muhteşem kanyon vadiyi gezdik.

Okul müdümüz Abdullah Eravcı

Cebel-i Ahdar’dan (Yeşil Tepe) Abha’yı izledik.

ve geldik IV. Bilim, Kültür ve Sanat Şenliğine. Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün, eşi Pınar Gün Hanımefendi, Eğitim Müşavirimiz Hamza Şahin ve eşi Hacer Şahin Hanımfedi programı onurlandırdı.

İlköğretim I. kademe bilgi yarışmasına katılan öğrencilerimiz soruyu doğru cevaplamanın sevincini yaşadı.

İlköğretim II. kademe öğrencilerimiz bilgi yarışmasına hazır. Gelsin sorular.

Okulumuzu Liseler arası bilgi yarışmasında temsil eden öğrenciler.

Okul Yönetim Kurulu başkanımız Ömer Pekkıyak ve İlköğretim II. Kademe Müdür Yardımcımız Ekrem Yörüsün başarılı öğrencilerimizle beraber.

İlköğretim I. kademe öğrencilerimiz 15 sorunun tamamını doğru bilerek bileklerinin hakkıyla birinci oldular.

İdarecilerimiz şampiyonlarla beraber... Maksat hatıra olsun.

Şampiyon öğrencilerimiz büyükelçimizle beraber.

Şampiyonları alkışlıyoruz.

Artvin Yöresi Halkoyunları Ekibimiz...

Suudi Arabistan’da başarıyla ülkemizi temsil eden Yaşar Bozkurt hocamızın Samsun Yöresi Halkoyunları ekibi şenliğin en küçük grubuydu.

Okulumuzu başarıyla temsil eden halkoyunları ekiplerimiz de alkışlıyoruz. Teşekkürler...

Açıklamaya gerek yok

Büyükelçimiz Ahmet Muhtar Gün maket yarışmasında birinci olan okulumuz 6. sınıf öğrencisi Muhammed Salih Eravcı’nın eserini inceledi.

Büyükelçimiz ve Eğitim Müşavirimiz öğrencilerin eserlerini dikkatle incelediler.

Okulumuz öğretmenleri büyükelçimizle beraber

Artvin Yöresi oyunları ile ilköğretim I. kademe kategorisinde birinci olan Cidde Uluslararası Türk Okulu ekibi.

Hakkari yöresi halkoyununu Taif Türk Okulu öğrencileri sergiledi.

Tebük Türk Okulu öğrencileri Konya Yöresi halkoyunularını sergilediler.

Damam Türk Okulu Halkoyunları ekibi

Riyad Uluslararası Türk Okulu halkoyunu ekibi

Lise halkoyunları birincisi Medine Türk Okulu oldu.

Cidde Türk Okulu öğretmeni küçük bir ney dinletisi sundu.

 


Okunma :
 2622      Duyuru ekleme tarihi : 04.05.2012 - 15:25:23
  Duyurular...
SOMA İÇİN YARDIM KAMPANYASI... >>
1.Sinif Oğrencileri... >>
SUUDİ ARABİSTAN’DA TÜRK OKULLARI ARASINDAKİ YARIŞMADA 1... >>
Okulumuzun Yeni Posta Kutusu... >>
Mezunlar Bölümü
 Ø Mezun Üye Girişi
 Ø Üye Ol
 Ø Mezun Arama
 Ø Şifre Hatırlatma
Eğitim & Öğretim
 Ø Baş Öğretmen
 Ø Makaleler
 Ø Öneri & Şikayet
 Ø Linkler
 Ø İletişim
 Ø Ziyaretci Defteri
 Ø Fotoğraflarla Atatürk
 Ø Okula Ulaşım Yolu
 Ø Rehberlik Hizmetleri
Son 5 Duyuru
Reklam
Anasayfa  |  Bölümler  |  Duyurular  |  Personel  |  Riyad Hakkında  |  Resim Galerisi
Riyad Uluslararası Türk Okulu©2006
Tasarım & Programlama BilSoft Yazılım
Okul Web Otomasyon Sistemi 4.0.1